Beyin Geliştirici Bebek Oyunları

0-1 AY

Bebeğinizi dike yakın bir pozisyonda kollarını, bacaklarını ve ayaklarını rahatça hareket ettirebileceği şekilde kucağınıza yerleştirin. Bebeğinize, önce yüzünüzü yaklaştırın ve yüzünüzle gülümseyen farklı ifadeler yapın. Daha sonra A4 kağıda çizilmiş siyah-beyaz basit insan yüzü resmini bebeğinize gösterin ve bu resmi yavaşça sağa ve sola taşıyarak 1 dakika boyunca oynayın.

1-2 AY

Bu oyun için bebekler için hazırlanmış bilek çıngıraklarından edinmelisiniz. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bebeğiniz bileklerine çıngırakları takın. Bebeğinize bakarak “Sen çok tatlı bir bebeksin” gibi bir cümleyi uydurduğunuz neşeli bir melodiyle tekrar tekrar söyleyin. Belirlediğiniz özel kelimeye (örneğin “tatlı” kelimesine) her geldiğinizde önemini belirtmek amacıyla bebeğinizin elini hareket ettirerek çıngırağı sallayın.(Ayaklar için de aynı oyunu oynayabilirsiniz.)

2-3 AY

Bu oyun için sert plastikten yapılmış oyuncak halkalar edinmelisiniz. Her bir elinize birer halka alın ve bebeğinize, kollarıyla ulaşabileceği mesafede bu halkaları sunun. Bebeğinizi tutana kadar halkaları yaklaştırın. Bebeğiniz halkaları tutunca, tuttuğu halkayı diğer tarafından hafifçe bebeğinize doğru itin ve bebeğinize “çek” deyin. Daha sonra halkaları hafifçe kendinize doğru çekin ve bebeğinize “it” deyin. Bebeğinizin ellerini açmasını yardım edin ve ona “bırak” deyin. Bebeğinizin halkaları bırakmasına yardımcı olmak için hafifçe halkaları çekebilirsiniz. Bebeğinizin halkaları yeniden tutmasını teşvik edin ve bırakma işlemini tekrarlayın.

3-4 AY

Bu oyun için nemli bir sünger, havlu bez, alüminyum folyo ve jelatin kağıt gibi farklı dokudaki birkaç materyale ihtiyacınız olacak. Bebeğinizi kucağınıza alın ve masanın kenarına oturun. Nesneleri masanın üzerine dizin. Bebeğinizin elleriyle nesnelerle oyun oynamasına izin verin. Her bir nesneyle bebeğinizin ellerini okşayın ve bu sırada nesnenin adını söyleyin.

4-5 AY

Bu oyun için bir A4 kağıda ihtiyacınız olacak. Bebeğinizi bebek koltuğuna oturtun ve siz de karşısına oturun. Yüzünüzü kağıtla kapatın. Bebeğinize: “Beni görmek için benimle konuş” deyin. Bebeğiniz herhangi bir ses çıkardığında hemen yüzünüzü açın, ona bir öpücük verin ve oyuna yeniden başlayın. Oyuna 2 dk boyunca devam edin.

5-6 AY

Nesnelerin şekline, boyutuna ya da fonksiyonuna göre nasıl sınıflandırıldığını bebeğinize öğretmek için ona gün içinde şu nesneleri sunabilirsiniz:
o 3 tane çay kaşığı ve 1 tane çorba kaşığı
o 1 tane kap ve 1 tanesi kabın kendi kapağı olmak üzere farklı boyutlarda 3 tane kapak
o 3 tane diş macunu kutusu ve 1 tane parfüm kutusu

Nesnelerden birini (örn: çay kaşığı) bebeğinizin önüne koyun ve şöyle deyin: “ Bu bir kaşık.” Bebeğiniz kaşığı tutmaya çalışacaktır. Daha sonra bebeğinize ikinci çay kaşığını sunun. Bebeğiniz şaşırdı mı ve 2 kaşığı karşılaştırıyor mu izleyin. İkinci kaşığa ulaşmak isterken birincisini elinden düşürdü mü ya da ikisini birden elinde mi tutuyor? Yüzünde nesneyi tanımış olduğuna dair bir ifade var mı? Daha sonra üçüncü çay kaşığını önüne koyun ve şöyle deyin: “ Bunlar aynı. Bir, iki, üç kaşık.” Bebeğinize çay kaşıklarıyla serbestçe oynaması için izin verin.
İlgisi azalıp çay kaşıklarını bıraktığında, kaşıkları görebileceği ama ulaşamayacağı bir mesafede sıraya dizin ve çorba kaşığını ortaya çıkarıp şöyle deyin: “Bak! Bu farklı.”

6-9 AY

Gününüzü bebeğinize şarkı ile tekrarlayın. Her hangi bir melodi oluşturun ve melodiyi kullanarak o gün neler yaptığınızı anlatan şarkılar söyleyin. Uyanma, giyinme, kahvaltı etme, dışarı çıkma gibi gün içinde yaptığınız tüm aktiviteleri şarkıyla seslendirebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin hayatındaki kişiler hakkında da şarkı söyleyebilirsiniz. Örn: “Anneanne seni çok seviyor ve sana bir öpücük veriyor.” Müzikal konuşmalar bebeğinizin beyin gelişimini destekler.

9-12 AY

Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve burnunuzla burnuna dokunun ve bu sırada melodik şekilde “burun” deyin. Bunu birkaç kez tekrar edin. Daha sonra bu oyunu yanak, çene ve dudak gibi yüzün diğer bölümleri için de yapın. Zaman ilerledikçe el, kol, bacak, karın gibi vücudun diğer bölümleri için de bu oyunu sürdürebilirsiniz.

Ebeveynlere Tavsiye:

Beyin gelişiminin %70’i yaşamın ilk yılında tamamlanır. Yani bebeğinizin aklı, yaşamının ilk bir yılında, hayatında bir daha asla olmayacağı kadar büyük bir hızla gelişir. Bebeğinizin beyin gelişimini desteklemenin en doğru yolu onunla duyuları uyaran oyunlar oynamaktır. Bebeğinizin beyin gelişimini destekleyen oyunları öğrenmek için İstanbul Parenting Class’ın eğitimlerine katılabilirsiniz.

 

Sinem Olcay Kademoğlu
Uzman Psikolog/Pedagog